Bekir Sıtkı Kunt Hayatı Sanatı ve Eserleri – Nuray 3.Karakaya

0
3


Kitap Açıklaması

“En mücerret ve ferdiyetçi sanatın dahi cemiyette bir rol oynadığı şüphesizdir. Biraz evvel açıkladığım gibi her şey insan için olduğuna göre, insanların en soylu mahsullerinin insan için olmamasına imkan var mıdır? Bu itibarla sanat mevcut olabilmek için insanlara faydalı olmak zorundadır; çünkü başka türlü olamaz. Bu işi en kestirme yollan en faydalı şekilde yapan, muhakkak ki, en büyük sanatçıdır. Eğer bir şiir içindekini bize duyuruyor, bizi heyecana getirebiliyorsa, şiirdir. Yani bu işi başarabildiği nisbette şiirdir. Bunu ne kadar çok insanda yapabiliyorsa o derece şiirdir. Bir milyon bir kişiyi saran bir şiir, bin kişinin beğendiği bir şiirden bin defa daha çok sanat eseridir (Varlık, sayı 374, Eylül 1951).”

“Sanat insanları uyandırır, onlara dünyalarını tanıtır ve sevdirir. Dünyayı seven, dünyaya bağlı insanda dev kuvveti vardır. Sanat, insan gücünü artıran bir unsurdur.” (Varlık, sayı 384, Temmuz 1952, s.18).

“Gerçeğe dayanan, süssüz, düzgünsüz, yapmacıksız, samimî bir edebiyat… Orospu ve koket olmıyan bir edebiyat.” (Bekir Sıtkı İle Bir Konuşma, Varlık, sayı 374, 1.9.1951).

Yayınevi
Kurgan Edebiyat

Türü:

Edebiyat, Biyografi

ISBN:
9786057697363
Kapak:
Ciltsiz
Kağıt Cinsi:
1. Hamur
Boyut:

Normal

Sayfa Sayısı:
270

Basım:
Ebat:
14×21 cm
Ağırlık:
270