Kristin Hannah'ın Kış Bahçesi Kitabından 15 Güzel Alıntı

Kristin Hannah’ın Kış Bahçesi adlı kitabını okurken bir annenin sır gibi sakladığı geçmişine gidecek ve orada Rus tarihi hakkında çok önemli bilgiler edineceksiniz. Bir ailenin kopmaya yüz tutmuş ilişkileri ile tarihini birleştiren, birbirine taban tabana zıt karakterde kız kardeş olan Meredith ve Nina Whitson anlatan, gerçekten ustalıkla yazılmış bu romandan 15 alıntıyı sizler için derledik.

1.

Değil, benim değil; başkasının yarası bu. Ben buna asla katlanamazdım. Bu yüzden bu olanı alın saklayın, onu toprağa gömün. Lambaları alıp götürün… Gece.

2.

Uçaklar gökyüzünde uçmaya devam ediyor, bombalar düşüyor ve yangınlar başlıyor.

3.

Çocuklar söylendiği gibi oturuyor; ihtiyaç duymamaları gereken paltoları giymiş olan çocukların yüzleri terden parlıyor. Annelerin hiçbiri birbirine bakamıyor; kendi acısının başka bir kadının gözlerine yansıdığını görmek çok fazla acı veriyor.

4.

Onlar dört ve beş yaşındalar, annesiz kalmak için çok küçükler, ama savaş her şeyi değiştiriyor…

5.

Hiçbir sır güvende değildir.

6.

Kelimeler köşelere ve çatlakların arasına düşmüş, toplamaya değmeyen bozuk paralar gibiydi.

7.

Sevinç ve üzüntü hayatın bir parçasıydı; belki de işin sırrı, bütün bunları hissetmek, fakat sevince biraz daha sıkı sarılmaktı, çünkü güçlü bir kalbin ne zaman duracağını asla bilemezdiniz.

8.

Güneş parlarken herhangi bir şey nasıl kötü olabilir?

9.

Umut kırılgan bir şeydir, eğer çok sıkı tutulursa kolayca kırılabilir.

10.

Onlara daha önce hiç bilmediği bir şeyi anlattığını hatırlayacak ; savaşın ateş, korku ve yolun kenarındaki hendeklerde yatan cesetlerden ibaret olduğunu.

11.

Geçen birkaç haftada, Vera herhangi bir şeyin sıradanlaşabileceğini öğrendi; toprağın içinde uyumak, kaçıp saklanacak yer aramak, çukur kazmak, insanların ölmesini izlemek, cesetlerin üzerine basmak, yanan insan etini koklamak.

12.

“Uzandı ve kız kardeşine sarıldı.
“Onsuz ne olacağız?” diye fısıldadı Meredith, sıkıca sarılarak.
“Daha az..” Nina’nın söylemeyi düşünebildiği tek şeydi.
..Babası ölüyordu. Hiçbir şey bunu değiştiremezdi. Kelimeler köşelere ve çatlakların arasına düşmüş, toplamaya değmeyen bozuk paralar gibiydi.”

13.

Biz kadınlar kendimiz değil başkaları için seçimler yaparız ve anne olduğumuzda biz… çocuklarımız için ne gerekiyorsa ona katlanırız. Onları koruyacaksın. Bu seni, onları incitecek. Senin görevin, kalbinin kırıldığını saklayıp ihtiyaçları olan şeyi yapmak.

14.

Vera, ışığın olduğu yerde gölgeler, aşkın olduğu yerde korku görüyor.

15.

Ve belki de böyle olması, yeterince uzun yaşadığında hayatın böyle ilerlemesi gerekiyordu. Sevinç ve üzüntü hayatın bir parçasıydı; belki de işin sırrı, bütün bunları hissetmek, fakat sevince biraz daha sıkı sarılmaktı, çünkü güçlü bir kalbin ne zaman duracağını asla bilemezdiniz.