F.Scott Fitzgerald'ın Muhteşem Kitabı Muhteşem Gatsby'den 20 Alıntı

Lost Generation (Kayıp Kuşak) adıyla anılan yazarların önde gelenlerinden biri olan F.Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby kitabı, dönemin en parlak yapıtı olmakla beraber, 20.yüzyıl Amerikan edebiyatının en popüler romanlarından biridir. 1920’li yılların ‘Caz Çağı’ diye bilinen tüm coşkusunu, gösterişliliğini, aşırılılıklarını, ve çöküşünü anlatır. Yoksul ve eğitimsiz bir aileden gelen Jay Gatsby, kaderini ve ailesinin sefaletini hiç bir zaman kabullenmez. Kendi kaderini baştan inşa etmeye karar verir. Servetini ve gücünü hayatının tek saplantısı olan ilk aşkı Daisy’i tekrar kazanmak için harcayacaktır. Tek isteği 5 yıl önce yaşadığı bir anı tekrar canlı hale getirmektir.

1.

Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”

 

2.

Yalnız bir insanın hayalinde biriktirdiklerini hiçbir taze tutku, hiçbir yeni ateş yok edemez.

3.

Bir insana dostluğumuzu o yaşarken göstermeyi öğrenmeliyiz, öldükten sonra değil.

4.

Birisini eleştirmeye kalkıştığında, dedi bana, şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma.

5.

Bizler akıntıya karşı kürek çekip sularla boğuşurken aslında durmaksızın geriye, yani geçmişe doğru gitmiyor muyuz zaten.

6.

Bir haftadır sarhoşum ve bir kütüphanede oturmanın beni ayıltabileceğini düşündüm.,

7.

Seni masamda görmeyi seviyorum, Nick. Sen bana -bir gülü, kusursuz bir gülü anımsatıyorsun.

8.

Bir şey kesin ve bundan daha kesin başka bir şey yok
Zenginler daha zengin oluyor, yoksullar da çocuk yapıyor

9.

Yanızca kovalanan, kovalayan, meşgul olan ve yorgun olan vardır.

10.

Ancak yüreği, pes etmeyen, kavgacı bir başkaldırı içindeydi. En gülünç ve en olmadık hayaller gece yatağındayken onu pençesine alırdı.

11.

Her insan kendinde en az bir büyük erdem olduğuna inanır. Benimki, tanıdıklarım arasında en dürüst kişi olmamdır.

12.

İnsan duygudaşlığının da sınırları var ve tüm o acıklı tartışmaların ardımızdaki şehir ışıklarıyla birlikte solup gitmesine izin verdiğimiz için hoşnuttuk.

13.

Beşinci Cadde’den yukarıya yürüyüp kalabalığın içinden romantik kadınları seçmeyi ve birkaç dakika içinde onların yaşamlarına gireceğimi, hiç kimsenin asla bilmeyeceğini ve kınamayacağını hayal etmeyi seviyordum.

14.

Düzeltmek için kendi gücünüzü tükettiğiniz şeylere yeni gözlerle bakmak, her durumda hüzün verici oluyor.

15.

..olağanüstü bir umut etme yeteneğiydi bu, başka hiç kimsede bulamadığım ve bir daha da asla bulamayacağım romantik bir hazır oluştu.

16.

Dilini tutabilirsin ve dahası, kendinle ilgili en ufak bir düzensizliği bile zamanlayabilirsin; senden başka herkes öyle kördür ki ne görürler ne umursarlar. Belki de Daisy aşkı hiçbir zaman umursamamıştı.

17.

Düzeltmek için kendi gücünüzü tükettiğiniz şeylere yeni gözlerle bakmak, her durumda hüzün verici oluyor.

18.

Herkes temel erdemlerden en az birinin kendisinde bulunduğundan kuşkulanır ya, benimkisi de bu: Ben, ömrümde tanıdığım en dürüst birkaç kişiden birisiydim.

19.

Öyleyse altın renkli şapkanı tak, bu onu etkileyecekse eğer;

Yükseğe sıçrayabilirsen onun için de sıçra,

Ta ki sana, “Sevgilim, altın şapkalım, yükseklere sıçrayan

aşkım, sen benim olmalısın! diye haykırana değin.

20.

Hem içinde hem dışındaydım, yaşamın durmak bilmez çeşitliliği karşısında hem büyüleniyordum hem de tiksiniyordum.